TEMAT RZEKA – ŁOWIENIE BATEM NA RZECE

Na prośbę kolegów a zwłaszcza Pana Andrzeja postaram się poszerzyć temat łowienia, nęcenia i gruntowania podczas łowienia batem na rzece. Bardzo popularna metoda w latach minionych, niezbędna podczas szybkiego łowienia dobrze żerujących ryb na wodzie stojącej i kanale . Łowienie batem to również metoda większości wędkarzy rekreacyjnych. Łowienie tą metodą na rzece jest odrobinę trudniejsze, to samo dotyczy gruntowania, a nęcenie odmienne niż przy łowieniu zestawem skróconym. Zacznijmy od zestawów, które budujemy na trochę grubszych żyłkach głównych. Proponuję stosować rozmiar minimum 0,14 mm. Natomiast przypony powinniśmy mieć o dwa rozmiary cieńsze niż żyłkę główna. Przykładowo :

główna 0,14 mm przypon 0,10-0,11 mm

główna 0,16 mm przypon 0,13- 0,11 mm

Spławiki wiadomo jak do przepływanki. Proponuję kształty i konstrukcje jak na zdjęciach poniżej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zaprezentowane modele to patrząc od lewej  spławiki Vimba model V-3 model V-28 oraz V-27. To nie oznacza ,że tylko tymi spławikami można łowić. Powinny to być kształty i konstrukcja zbliżona do prezentowanych. Drut w dolnikach powinien być grubszy, oczka zamontowane w spławikach solidniejsze i większe. Z racji częstych zarzuceń zestawu muszą wytrzymać znacznie więcej niż inne modele. Zestawy powinny być zbudowane z dwupunktowym obciążeniem. Pierwsze (większe) obciążenie to bliżej spławika oraz śrucina informacyjna (wskazująca) przy pętelce przyponowej , zamontowana na żyłce głównej. Haki takie same jak do zestawów ,którymi łowimy zestawem skróconym. Polecam Suehiro , modele R287 oraz T143 , którymi łowię od lat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wędki do połowu na rzece powinny być o solidnej konstrukcji. Bardzo dobre są wszelkie wędki węglowe z podwójnym oplotem . DZIADEK łowi wędką Ultraviollet MIKADO .

Podczas omawiania nęcenia przybliżę diagramy zestawów do połowu na rzece.

Dalszy ciąg nastąpi …..

Pozdrawiam DZIADEK

 

2 myśli nt. „TEMAT RZEKA – ŁOWIENIE BATEM NA RZECE

  1. z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy, często zdarza mi się łowić batem na zawodach organizwoanych na rzece o uciągu do 10g i z chęcią dowiem się gdzie popełniam błędy. Jedna kwestia, którą zauważyłem to to, że niezależnie od haczyków jakich używam zdarzają się dni kiedy prawie nic nie spada a zdarzają się dni kiedy na ten sam model haka spada ilość conajmniej irytująca 🙂 więc myślę sobie, że w dużej mierze istotne jest to jak ryby pobierają pokarm, ostrożnie/agresywnie etc pozdrawiam

    Polubienie

  2. Witam.
    Dołączam się do przedmówcy i bardzo oczekuje dalszej części bardzo interesującego mnie tematu ,gdyż zamieniłem jakiś czas temu tyczkę na bacik z powodów zdrowotnych i jestem zdumiony zacięta walką ryb oraz frajdę którą dostarcza mi mój kij.
    Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s