WIOSENNY SLIDER – CZYLI METODA NA WIOSENNE RYBY

Kiedy w 1975 roku na kanale w Bydgoszczy mistrzostwo Świata w wędkarstwie gruntowym (obecnie spławikowym) wywalczył Jan Heaps , łowiąc kilka karpi z drugiej strony kanału Bydgoskiego ,nieznanymi do tamtej chwili spławikami ,wywołał wielkie zainteresowanie. Były to pierwsze spławiki odległościowe !!! Minęło 41 lat spławiki tego typu ulegały wielu przeobrażeniom . Jednym z prekursorów łowienia sliderami był Alan Scotthorne . Anglicy dominowali w tej metodzie przez dziesięciolecia – teraz prym wiodą włosi. W Anglii metodę odległosciowa wyparło łowienie na feedera . Specjalizują się w odległościówce jedynie zawodnicy. We wcześniejszych wpisach pisałem o przewadze tej metody i tego typu spławików oraz niebywałej skuteczności. Proponuję wiosenne połowy właśnie zacząć od tej metody. Stosując proponowany zestaw jesteście w stanie przechytrzyć leniwe i ostrożne wiosenne ryby. Wystarczy pół szklanki dżokersa , pudełko ochotki i małe opakowanie pinki czerwonej fluo. Jako zanętę proponuję mieszankę 1/2 szklanki mielonego Black Turbo Marcela VdE oraz 1/2 szklanki Gross Gardons firmy Sensas , pozostałość uzupełnijcie ziemią Argilla 80% i wiążącą 20%. Zestaw zbudujcie na spławikach typu slider , mogą być jak te na zdjęciu poniżej lub inne z bagnetem mosiężnym .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zestaw budujcie na żyłce 0,18 mm jako główna (w przypadku wiatru zwłaszcza od wody, by uniknąć splątań proponuję żyłkę 0,20-0,24 mm) . Na żyłce powyżej spławika zawiążcie stoper z nici stylonowej lub jedwabnej (bez żadnych koralików). Na bagnet mosiężny zakładamy adapter z krętlikiem ( oczko krętlika delikatnie spłaszczamy kombinerkami , by miało mniejszy prześwit i kształt elipsy). Po założeniu na żyłkę spławika zakładamy obciążenie główne w postaci od dwóch do czterech kulek ołowianych. Kulki muszą przylegać do siebie , bez żadnych przerw (unikniecie splątań). Następnie do końcowego wyważenia zastosujcie dwie identyczne małe  śruciny, w identycznych odległościach , po 30 centymetrów. Dla ułatwienia prezentuję rysunek diagramu omawianego zestawu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przypon z uwagi na czystą wodę w okresie wczesnowiosennym, zakładamy zbudowany z żyłki 0,6 mm lub 0,7 mm. Przypon powinien mieć 20- 30 centymetrów . Przy połowie płoci 20 centymetrów przy leszczykach dłuższy. I to by było na tyle. Ryb większych szukamy na głębszych sektorach łowiska , dołkach i stojących zakolach wolnych rzek. mniejsze ryby podchodzą już bliżej brzegu. Nie należy przesadzać z wielkością przynęt haczykowych . Zacznijcie od ochotki , gdy brania są częste i zdecydowane można zastosować pinkę. Warto wiosną,  zwłaszcza w dni o temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza, zapolować na ryby rozpoczynające swój okres żerowania przed tarłem.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

6 myśli nt. „WIOSENNY SLIDER – CZYLI METODA NA WIOSENNE RYBY

  • Drogi Macieju , koledzy Tomek ,,Sajo” oraz Wiktor odpowiedzieli prawie na twoje pytanie. Dodam, że na żyłce powyżej spławika jest węzełek , który przesuwając do góry , zwiększamy grunt , aż do momentu, gdy zaczyna się nam wynurzać antena więcej niż wstępne wyważenie. W tym momencie wystarczy cofnąć węzełek o nadmiar, o który nam się wynurzyła antena spławika i mamy idealnie położony przypon w całości na dnie , czyli 30 centymetrów.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 1. załóż dużą śrucinę na haczyk 😉 Zresztą na 100% na blogu DZIADKA był fajny patent – gruntomierz zrobiony z dużej śruciny i kawałki amortyzatora – wystarczy poszukać, chociaż ten wykład był chyba dość dawno.

  Polubienie

 2. Można dwiema śrucinami o ile są dobrze rozjeżdżone na żyłce zjechać do krętlika i przesuwać grunt w górę aż wystawi nam spławik. Mówiąc 2 śruciny mam na myśli w/w konkretny schemat.
  Ew podnosić grunt aż dojedziemy do głównego obciążenia, wtedy spławik będzie w całości wystawał nad wodę, kwestia odmierzenia po gruntowaniu długości między obciążeniem a haczykiem i zaznaczenia tego na wędce.
  Taka metoda prób i błędów, ale nie wymaga niczego poza naszą wędką i zestawem, którym będziemy łowić.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s