PŁOĆ NA PRZEDWIOŚNIU

Dzisiejszy wypad na ulubioną rzekę dał piękne wyniki. Chłodny poranek i pokrzykujące na łące dzikie gęsi wprawiły mnie w niespotykany nastrój. usiadłem na koszu i pykając papierosa zadumałem się nad pięknem przedwiosennych łąk i otoczenia. Brakowało mi jeszcze charakterystycznego pojękiwania czajek nad rozlewiskami rzeki. Patrząc na rzekę i jej szybszy niż zwykle uciąg przygotowałem zestaw na spławiku płaskim skrzydełko VV Vimba 8 gram (z groszami). żyłka główna to HIKARA o,12 mm, przypony 0,08 mm również HIKARA firmy TRAPER . Haczyki SUEHIRO – Millo rozmiar 16.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zanęta to szklanka zanęty KARAŚ i LIN firmy SARS szklanka dobrze wyprażonej bułki tartej i 1/4 szklanki drobnego pieczywa czerwonego fluo. Do nęcenia przygotowałem dwie ziemie Vimba . Stosunek ziem był następujący 1/2 torby ziemi ciężkiej wiążącej oraz 1/2 torby ziemi argilla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po obfitym nawilżeniu zanęty , połączyłem ją z przygotowaną mieszanką ziemi i podzieliłem na połowę. Jedną z tych dwóch połówek bardziej  nawilżyłem woda by była trochę bardziej spoista.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako mięso zanętowe i na haka , kupiłem 0,250 ml dżokersa ( zużyłem tylko połowę) , opakowanie ochotki hakowej , oraz opakowanie pinki kolor ( zużyłem tylko połowę opakowania).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po zanęceniu trzema kulami wielkości mandarynki , przepłynąłem kontrolnie i pierwsza rybka. Od tego momentu każde wstawienie to była ryba lub branie. płotki brały w przedziale od 6 centymetrów długości do 25 centymetrów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas łowienia pojawiła się para łabędzi , która mocując się z prądem rzeki żerowała na przeciwległej płyciźnie. W tym miejscu 30 lat wstecz,  łowiłem głównie batem , brały tam piękne jazie . Teraz jest ich dużo mniej i pojawiają się pod koniec marca i na początku kwietnia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podczas przerwy na kawę oraz w celu rozgrzania organizmu, spacerowałem po brzegu rzeki i trafiłem na piękną nową miejscówkę. Zapewne ją odwiedzę gdy znajdę trochę wolnego czasu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostatnia godzina łowienia była obfita w największe okazy, mimo iż nie donęcałem w ostatniej godzinie , w łowisku miałem piękne płocie . Wprawdzie brań było troszkę mniej i były znacznie bardziej delikatne, to ryby były znacznie większe niż w pierwszej godzinie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ogółem złowiłem przez trzy godziny 150 płotek , dwa okonie i trzy ukleje. Większość stanowiły małe płoteczki wielkości do 10 centymetrów. Jednak były też piękne , ślicznie wybarwione przed tarłem  . Natleniony i zadowolony z udanego wędkowania wróciłem do pracy, a w głowie jeszcze łowiłem dzisiejsze płocie.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

 

2 myśli nt. „PŁOĆ NA PRZEDWIOŚNIU

 1. Witam. Ja też dziś wybrałem się na rybki. Miejsce – stary port na Warcie w Poznaniu. Temperatura 5 stopni i mżawka. Choć pogoda nie zbyt sprzyjała to w wodzie ewidentnie budzi się życie. W ciągu 2,5 godziny złapałem ok 60 rybek, głównie płotki 15-25 cm, kilka krąpików i uklejek. Tak się zdarzyło, że również użyłem mieszanki lin-karaś wanilia i kozieradka tyle że dragona. 0,5 litra ziemi czarnej torfowej pomieszałem z 0,5 kg zanęty i połową opakowania pinki kolorowej. Brania zaczęły się po 5 minutach. I podobnie jak u Pana na końcu były rzadsze, ale płotki były większe, a uklejki przestały się pojawiać. łowiłem ok 8-10 m od brzegu na głębokości 0,8 m przy dnie. Jako ciekawostkę podam, że dzień wcześniej łowiłem 20 m od tego miejsca na wodzie głębszej o 0,5 m. i nęciłem znacznie bardziej ubogo (1 szklanka zanęty na 4 szklanki ziemi i odrobina dżokersa) i efekty były dużo słabsze. W miejscu, w którym łowiłem dziś łowił inny wędkarz i wyciągał rybę za rybą. Podpytałem go i okazało się, że wrzucił około 1 kg zanęty + pinka. Dziś mądrzejszy wykorzystałem zdobytą wiedzę i były efekty. Brania również bardzo delikatne. Podsumowując mimo późnozimowej aury przyroda zdecydowanie budzi się do życia i można już w łowiskach obfitujących w rybki nęcić trochę bogaciej. Mam pytanie do Pana: co zrobić w takim przypadku aby ograniczyć brania drobnicy i łapać większe płotki? Dodam, że używałem haczyka nr 18 na przyponie 0,08, a po założeniu haka nr 8 na 0,16 (z ciekawości co się stanie) większe plotki przestały brać i trafiały się tylko mniejsze sztuki. Generalnie największe sztuki brały najbardziej delikatnie, niektóre brania były wręcz niewidoczne i były zacinane przypadkiem.
  Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego dziękując za przekazywaną wiedzę.

  Polubienie

  • Zacznę od końca. Te starsze i większe egzemplarze zawsze są bardziej ostrożne ( życiowe doświadczenie), mniejsze rybki większość swojego zapału do brania , połykania przynęty i innych pokarmów ma z głodu oraz większej konkurencji pokarmowej. Teraz odnośnie do ograniczania brań drobnicy. Wpisy na blogu omawiają takie sytuacje, jednak pierwsze rybki do zanęconego pola trafiają te, które aktualnie właśnie tam się znajdują i korzystają z braku większych egzemplarzy , by spokojnie się najeść . Przypływają większe i młodzież musi ustąpić im miejsca.
   Pozdrawiam DZIADEK

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s