PRODUKCJA SPŁAWIKÓW część 2

Narzędziem obrabiającym w obrabiarkach CNC  do produkcji spławików z drewna balsa jest kamień szlifierski ( ściernica). Jedynie takim narzędziem można uzyskać super precyzję w finalnym produkcie,  jakim jest korpus spławika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Część producentów kupujących najtańszą balsę, ma do czynienia z materiałem bez selekcji. W związku z tym, pozostaje im bardzo dużo drewna o wysokiej twardości, a co za tym idzie muszą stosować do obróbki frezy piłkowe . Każda maszyna ma swoje dobre i złe strony. Obrabiarki krótkie są bardziej dokładne, ale mniej wydajne, dłuższe przy swej wydajności wymagają , wolniejszej pracy i szczególnej uwagi operatora. W mojej odbiór korpusów odbywa się ręcznie. Mam pełną kontrolę nad toczonym spławikiem. Wszelkie nieprawidłowości w korpusie są eliminowane natychmiast , przez wyrzucenie do pojemnika na odpady ( są sprzedawane majsterkowiczom oraz producentom woblerów), inne maszyny posiadają odbiór przez zasysanie (jak odkurzacz) ,  jednak obsługujący nie przeglądają  tysięcy korpusów i wędrują na produkcję. Jest to złe rozwiązanie, gdyż krzywe korpusy są składane i produkuje się krzywe spławiki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Monitor obrabiarki jest zarazem narzędziem wielofunkcyjnym. Na zdjęciu powyżej widać bazę programów poszczególnych modeli spławików. Podczas bieżącej produkcji w zastosowaniu jest około 200 programów. W bazie komputera jest ponad 270 modeli, co roku projektuję jeden lub kilka nowych. Nie zawsze są trafione i spełniają moje oczekiwania. Na fotografii poniżej znajduje się obraz ekranu komputera,  na którym jest w kolorze fioletowym klocek balsy, który jest zamocowany aktualnie w obrabiarce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolor błękitny to materiał jaki w tym programie powinien być zamontowany , z tego względu sensory wykryły zły materiał podając komunikat ,,PROGRAM NIEWYKONYWALNY” . Teraz widzicie , że podczas pracy na tak wysokiej klasy obrabiarce nie ma mowy o przypadkowości. Czasami ustawienie maszyny do konkretnego modelu zajmuję mi 30 minut. Wydajność obrabiarki uzależniona jest od długości korpusu toczonego spławika, czyli im dłuższy korpus tym mniej ich wykonamy w określonym czasie. Przykładowo podam,  że korpusów o długości 3 centymetrów , podczas 8 godzin pracy można wykonać 1000 sztuk ( czas łączny z parametryzacją maszyny 8 razy, oraz przerwami co 2 godziny na 10 minut). Na serii zdjęć poniżej będziecie mogli prześledzić proces toczenia jednego z dłuższych spławików , produkowanych od lat dla francuskiej firmy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mała chwila i korpus gotowy . Teraz końcowy efekt na fotografii poniżej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Efekt dokładności obrabiarki . Właśnie tak pracuje obrabiarka, która ma 22 lata i dzięki wielu modyfikacjom oraz udoskonaleniom jej wydajność i precyzja pracy jest wzorem dla wielu firm europejskich. Jeden z moich kolegów producentów spławików, znany włoski zawodnik ( były członek kadry Włoch), ma dwie maszyny. Mimo, iż są o wiele lat nowsze od mojej , jednak ich pozorna wielka wydajność  nie może dorównać mojej. Słaba osiowość korpusów z jego maszyn , jest  jego wielką bolączką ,jednak każdy z nas ma swoje małe tajemnice , których strzeże latami. Na wielu filmach w internecie , producenci zasłaniają swoje maszyny z każdej możliwej strony. Śmieszy mnie to niezmiernie. Cała zabawa w dobre spławiki nie polega na jednej obrabiarce. Całość parku maszyn , narzędzi oraz doświadczenie i wiedza dają dopiero możliwość porządnej produkcji. Kolejna maszyna w procesie produkcyjnym to automat nawiercający CNC. Jest to inaczej nazywając precyzyjna wiertarka pozioma , do centrycznego nawiercania lub frezowania otworów montażowych w korpusach spławików. Jej zakres możliwości jest ogromny. Można nią nawiercać otwory o średnicy 0,4 milimetra, a również frezować gniazda  montażowe  o średnicy 6 milimetrów (w korpusach do spławików odległościowych . Posuw poziomy tej maszyny , możemy regulować do 0,02 milimetra. Maszyna posiada pełny zakres regulacji zarówno obrotów , jak również prędkości posuwu do przodu oraz cofania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Więcej o możliwościach tej maszyny w kolejnym wykładzie.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

8 myśli nt. „PRODUKCJA SPŁAWIKÓW część 2

  1. Nic dziwnego, ze przy Panskiej wiedzy na temat drewna balsa i jego obrobki oraz przy parku maszynowym f-my Vimba inni producenci moga miec klopot z zapewnieniem jakosci swoich splawikow porownywalnej do Panskich wyrobow (pisze tu o produkcji nie projektowaniu/wlasciwosciach spawika bo to inna bajka)… na tym etapie to juz chyba tylko zdalnego (optycznego?) pomiaru ksztalu korpusu brakuje.
    Z ciekawosci; czy latwo jest Panu znalezc odpowiednich pracownikow? Jak widac od ich umiejetnosci, wiedzy i zaangazowania tez sporo zalezy….

    Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

      • W trocinach po pile taśmowej przecieram białe robaki. Robi to się rewelacyjnie . Natomiast pył z obrabiarki nie znajduje zastosowania. UWAGA zarówno trociny , a zwłaszcza pył balsowy z obrabiarki jest silnie wybuchowy (tak jak pył węglowy) pod żadnym pozorem nie wolno go wrzucać do otwartego ognia.
        Pozdrawiam DZIADEK

        Polubienie

  2. Praktycznie kazdy pyl powstaly w trakcie obrobki suchego drewna jest silnie wybuchowy, kiedys jako poczatkujacy stolarz wpadlem na genialny pomys wsypania pylu sosnowego do pieca, skonczylo sie na szczescie tylko na opalonych wlosach na rekach i pelnych gaciach ze starchu. Panie Darku a w czym tkwi przewaga splawikow z balsy nad tymi z pianki?
    Pozdrawiam.

    Polubienie

Dodaj komentarz