PRODUKCJA SPŁAWIKÓW część 3

Kontynuując omawianie zalet maszyny centralnie nawiercającej, przedstawię  na fotografiach jak wcześniej wytoczony korpus spławika , nawiercam i montuję gotowy spławik . Nawiercenie z obu stron oraz zmontowanie z metalowego dolnika oraz szklanej antenki zajęło mi 40 sekund.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz poniżej zmontowany spławik gotowy do malowania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trochę zaszalałem z tym malowaniem . Takie nawiercone korpusy otrzymuje montażystka .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wraz z korpusami otrzymuje do każdego modelu i gramatury odpowiednie dolniki ( kile) , które przycięte są na odpowiednią długość i  obustronnie szlifowane . Dolniki węglowe, metalowe i z karbofibreksu cięte są z dłuższych odcinków na gilotynie stołowej . Szlifuje się końce dolników  w celu wygładzenia ( ułatwia montaż spławika oraz późniejsze zakładanie wężyków silikonowych. Szlifowanie odbywa się szlifierką wysokoobrotową . Montażystka oprócz korpusów i dolników  otrzymuje też tak zwane anteny montażowe, są to metalowe (ze stali nierdzewnej) lub plastikowe mini antenki o długości do 12 milimetrów oraz średnicy antenki , która będzie na końcu ( po polakierowaniu) montowana w spławiku . Te anteny montażowe są zakładane tylko na czas lakierowania spławika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Montaż spławika , to najważniejsza operacja podczas procesu produkcyjnego. Jakość osiowego wklejenia dolnika i osiowego zamontowania w korpusie anteny montażowej , decyduje o końcowej estetyce spławika. Nikt  nie lubi,  jak trzymając za dolnik i delikatnie nim kręcąc w palcach, patrzy na korpus spławika,  który buja się jak ,,wańka -wstańka ” lub ,,pijany zając”. W związku z tym, praca osoby montującej jest tak bardzo ważna. Wadliwe złożenie spławika  spowoduje utratę,  nie tylko materiału już użytego do produkcji, ale też inne koszta związane z produkcją ( robocizna, koszta stałe i inne).

Zmontowane spławiki trafiają na lakiernię. Tutaj najważniejszą maszyną jest malarka zanurzeniowa CNC.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moja malarka ma trzy metry wysokości , zapewniając nieograniczone możliwości lakiernicze. W zależności od zastosowanej kadzi oraz palety montażowej,  można jednorazowo lakierować zanurzeniowo  od 120 do 400 sztuk spławików.

Dalsze opowieści o malowaniu w kolejnym wykładzie.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

9 myśli nt. „PRODUKCJA SPŁAWIKÓW część 3

 1. Witam
  Jestem pod wrażeniem. Mam Pana spławiki, które spisują się rewelacyjnie.
  Gratuluję powiązania pasji z pracą.
  Jedna rzecz do której się przyczepię z racji dziedziny swojej działalności. Panie Darku niech Pan zrobi porządek z tymi kablami (albo zatrudni elektryka). Tu przedłużacz tam jakiś kabel albo przełącznik – bałagan (którego nie lubię)

  Polubienie

  • Tak Panie Krzysztofie jest bajzel. Przedłużacz oraz przełączniki fotokomórki musiałem powiesić na malarce , bo właśnie zmieniałem instalację elektryczną malarki. Jestem z wykształcenia elektrykiem )-: . Przepracowałem w tym zawodzie zaledwie 11 lat.
   Pozdrawiam DZIADEK

   Polubienie

 2. Dlaczego nie można przeczytać wszystkich artykułów po kolei tylko tu znajduję 1,tu 3 tu 6 nie można by tego jakoś zebrać do kupy i umieścić w jednym miejscu

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s