Produkcja spławików w firmie Vimba ograniczona jest do bardzo wąskiej specjalizacji. Produkuję tylko spławiki skierowane do zawodników oraz wędkarstwa zaawansowanego. Ściganie się w produkcji spławików popularnych z chińskimi producentami nie ma najmniejszego sensu , gdyż ceny jakie oferują, to wartość materiału oraz kosztów stałych w stosunku do produkowanych w europie. Jednak produkcja spławików wyczynowych i wymagających precyzji oraz włożenia serca w produkowany spławik, skutecznie eliminuje chińskie wytwórnie. W tej grupie towarowej nie liczy się ilość a jakość towaru. Tu Chiny przegrywają na całej linii , o czym boleśnie przekonało się już kilka czołowych światowych marek z branży wędkarstwa . W tak ograniczonej zakresem produkcji modeli spławików, firma moja zaopatruje wiele czołowych marek spławikowego wędkarstwa światowego. Spławikami , które wyszły z mojej firmy, zdobyto wiele medali mistrzostw świata oraz europy w wędkarstwie spławikowym. Wędkarstwo spławikowe to nie tylko maleńkie spławiki kanałowe lub do połowu na wodach stojących. Produkuję także spławiki do połowu odległościowego, są to spławiki przede wszystkim z pawich piór.
Przyda Wam się trochę wiedzy o pawich piórach. W europie istnieje embargo na ten materiał do produkcji. Nie wolno ich sprowadzać . Głównymi dostawcami przez lata był Pakistan i Indie. Ja swoje zapasy kupiłem kilkanaście lat temu , gdy nie istniało takie ograniczenie. Samo pawie pióro nie jest łatwym materiałem zarówno w obróbce wstępnej jak i lakierowaniu. Pawie pióra na wstępie są pozbawiane resztek pierza. Robi się to ręcznie za pomocą gąbki ściernej. Kolejnym etapem jest prostowanie pawich piór. Wykonywane to jest nad popularną opalarką, pawie pióro posiada pamięć. Podgrzewa się nad opalarką stosinę pióra i w rękach prostuje , by uzyskać prosty odcinek. Kolejną czynnością jest wstępne selekcjonowanie pawich piór w zakresie ich średnicy. Wykonujemy to przeciągając pawie pióra przez otwory wywiercone w przygotowanych wcześniej deseczce. Po tej czynności, wszystkie pióra szlifowane są papierem ściernym gąbkowym. Wykonujemy to w uchwycie wiertarki ręcznej, lub tak jak w moim przypadku w tokarce ręcznej do spławików. Mam też taką maszynę , jest trochę archaiczna, jednak jeszcze nadal czasami niezbędna przy toczeniu nietypowych , dużych gabarytami korpusów spławików. Po całkowitym wyczyszczeniu, pawie pióra cięte są na wymagane podczas produkcji spławików odcinki. Po zmontowaniu , a przed pierwszym lakierowaniem pawie pióro jest jeszcze odtłuszczone ( zawsze na piórze występuje wosk z łojotoku ) by lakier idealnie pokrył powierzchnię .
Samo lakierowanie jest bardzo czasochłonne. Teraz , już wiecie dla czego spławiki odległościowe to jedne z najdroższych spławików .
Pozdrawiam Czytelników DZIADEK
Bardzo ciekawe opisy. Dziękuję za te artykuły. nie sądziłem, że to wszystko aż tak bardzo skomplikowane i skomputeryzowane. niesamowita precyzja. Te maszyny to pewnie kosztowały krocie, no ale nie nie ma nic za darmo. Szacun dla Dziadka. Pozdrawiam.
PolubieniePolubienie
Witam. Czym pawie podpadly uni ze wprowadzila embargo na ich piora. Mozna przypuszczc ze za jakis czas takie splawiki znikna ze sprzedazy?
PolubieniePolubienie
Stworzono specjalne farmy , na których hoduje się pawie, strusie jeżozwierze i wiele innych ptaków i zwierząt . Wszystko dla pozyskiwania : piór , kolców, kości kapek i mięsa. Mięso świni nie przeszkadza , gdy jest z tuczarni, pierze nie przeszkadza , gdy jest z hodowli gęsi , ale pawie pióra z Indii i Pakistanu niestety tak.
Taka polityka dzięki ZIELONYM i innym obrońcom zwierząt.
Pozdrawiam DZIADEK
PolubieniePolubienie
witam ,P,Dariuszu kiedys próbowałe prostowac pióra własnie podgrzewajac je ale za kilka godzin wracały do normalnosci ,jaki popelniłem bład?
PolubieniePolubienie
Pawie pióro prostuje się dosyć trudno, po dojściu do wprawy 99% piór pozostaje na zawsze prostych.
Pozdrawiam
PolubieniePolubienie