KLEJENIE WĘDZISK WĘGLOWYCH część 2

Jak widzieliście na zdjęciach z pierwszej części wpisu o klejeniu wędek , zniszczenia i ubytki na prezentowanych elementach  są bardzo duże. Wiedza i znajomość materiałów , klei i żywic , pozwala na reanimację takich uszkodzeń. W przypadku pierwszego z elementów wkręcamy uszkodzoną część wędki delikatnie w klocek styropianowy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Styropian musi wypełnić wewnętrzną część naprawianego elementu. Po całkowitym przebiciu się przez styropian pozostaje nam wewnątrz tak zwane kopyto.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz na miejsce, w którym brakowało włókien węglowych i maty węglowej nanosimy cienką warstwę kleju Kropelka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na posmarowane klejem miejsce przyklejamy odcinek taśmy lub grubej nici węglowej, odczekujemy 15 sekund i rozsmarowujemy palcem ( na rękach mamy oczywiście rękawice gumowe) przyklejony odcinek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Następnie wypełniamy cienką warstwą kleju kolejne brakujące szczeliny i postępujemy tak aż do chwili całkowitego pokrycia wszelkich braków w blanku, w tym przypadku złączu topa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Za każdym razem obcinamy zaraz przy samym blanku nadmiar włókna węglowego, który możemy wykorzystać przy kolejnych warstwach. Na zdjęciu powyżej wypełniony całkowicie ubytek na powierzchni złącza topowego. Teraz kolejną czynnością będzie usunięcie nadmiaru włókien węglowych i wyschniętego kleju. tę czynność wykonujemy po 1 godzinie od położenia ostatniej warstwy kleju i nici węglowej. Pierwszy nadmiar wspomnianych składników wypełnienia usuwamy papierem ściernym wodnym o granulacji 200.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przecieramy na mokro  (mokrym papierem ściernym) tylko i wyłącznie miejsce naprawy, tak aby nie dotykać papierem pozostałej,  nie uszkodzonej powierzchni złącza topowego. Po zebraniu nadmiary papierem 200, zmieniamy papier na ziarnistość 400 i nadal szlifujemy. Teraz przymierzamy pasowanie naprawianej części do wewnętrznej płaszczyzny sąsiadującego elementu  topa. Delikatnie wsuwając i pokręcając pokaże nam się miejsce na naprawianej części które musimy zeszlifować papierem  o ziarnistości 800. Ostateczne polerowanie robimy papierem o ziarnistości 2000 lub jak ja to robię za pomocą preparatu CIF do czyszczenia zlewów i sanitariatów. Ostatnią czynnością jest zeszlifowanie płaszczyzny czołowej topa by był bez żadnych zadziorów lub prze cienień .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak przygotowany element złącza topowego zabezpieczamy teflonem w sprayu .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejny pokruszony element topa z uwagi na pęknięcie całkowite naprawiany nanosząc warstwy cienkich nici węglowych na przemian krzyżowo. po położeniu takiego wzmocnienia cały brzeg zniszczonego elementu owijamy nicią węglową. I smarujemy żywicą epoksydową. Posmarowany żywicą element podgrzewamy suszarką do włosów (ustawioną na maksymalną temperaturę i owijamy najpierw taśmą z folii oraz taśmą klejącą , co widać na zdjęciu poniżej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ten element po naprawie prezentuje się w następujący sposób.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak widzicie po wielkim pęknięciu nie pozostało nawet małe wgłębienie. Teraz pozostał szlif jak w pierwszym przypadku oraz końcowe pokrycie teflonem.

Nie jest to ani łatwa , ani też prosta naprawa. Jednak czasami wartość materiałów oraz poświęconego czasu jest niższa niż nowego elementu.

Ograniczyłem się do jednej prostej lekcji z napraw. Nie proście minie o więcej , gdyż nie jest to podstawą wędkarstwa. Wiedzę zdobywałem latami. Moje pierwsze naprawiane wędki węglowe były własnością słynnego Alfreda Sameta, którego pozdrawiam. Było to ponad trzydzieści lat temu.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

 

 

5 myśli nt. „KLEJENIE WĘDZISK WĘGLOWYCH część 2

  1. Panie Darku mam pytanie odnośnie napraw i będę wdzięczny za odpowiedź. Ostatnio nadepnąłem 4 element z topu do kubka, powstało pęknięcie na długość ok. 2-3cm (od środka). Zewnętrzna warstwa wygląda na nieuszkodzoną z racji tego, że była wcześniej oklejona taśma izolacyjną i chyba to uratowało złącze żeńskie od całkowitego rozwalenia. W tym momencie jedynie co przyszło mi do głowy to podanie tam kleju typu kropelka (od środka na pęknięcie). Czy ewentualne skrócenie (ucięcie) tego odcinka wpłynie jakoś negatywnie?

    Polubienie

  2. Witam mam problem z topem i klejem typu kropelka. Wewnątrz złącza żeńskiego był zadzior który skleiłem tym klejem po ok. 30 minutach przekonany że wyschło na słońcu zapiąłem top i złapało. Czy zna pan jakieś środki na rozpuszczenie spoiny z cyjanoakrylu która powstała ?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s