ZANĘTY NA JESIEŃ

Wiele pytań dotyczących jesiennego nęcenia dotyczy zanęt. Nie można tego tematu spłycać do samych zanęt, dotyczy to zarówno ilości dostarczanego rybom w pole nęcenia mięsa i jego rodzaju jak i mieszanki ziemia – zanęta, oraz prawidłowego wyboru miejsca potencjalnego przebywania ryb. Jesień to nie tylko piękna pora roku , ale okres zmiany stałych siedlisk ryb jak i zapotrzebowania na pokarm. Wielokrotnie pisałem jak duże znaczenie ma znajomość zachowań ryb w poszczególnych porach roku. Właśnie jesień jest takim okresem,  w którym jedne gatunki szukają głębin, (dotyczy to dużych leszczy na głębokich jeziorach), inne podchodzą pod brzeg (to czynią płocie na rzekach). Wszelkie takie zachowania podpowiadają gdzie mamy szukać ryb. Kolejnym krokiem jest dopasowanie się z mięsem , które będzie pobierane przez poszczególne gatunki. Jedne ryby jeszcze pobierają intensywnie grubsze przynęty zanętowe inne ( przypadek małych płoci) koncentrują się tylko na drobnych przynętach i nie za bardzo tolerują wszelkie przynęty roślinne. Krąpie na rzece chętniej będą pobierały białe robaki i pinkę , niż siekane dżdżownice kalifornijskie. Na większości zbiorników z wodą stojącą podstawową przynętą haczykową powinna być świeża ochotka a przynętą zanętową dżokers. Podawanie powinno być umiarkowane i w postaci rozłożonego dywanu na dennym podłożu . Poniższy rysunek powinien Wam to wyjaśnić. Podajemy małą ilość mięsa , ale go bardziej prezentujemy. Podanie w bardzo zwięzłych kulach zanętowych powoduje , że tylko niewielka część naszych przynęt zanętowych będzie skutecznie zaprezentowana rybom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ułożenie na dnie dywanu z mieszanki ziemno – zanętowej pozwala uwidocznić rybom dużo więcej przynęty zanętowej przy dużo mniejszym jej zastosowaniu jak w przypadku kul zanętowych. Zanęty o tej porze roku powinny być ciemne lub wręcz czarne, bardzo ładnie zabarwi je czarna ziemia torfowa. Powinny być drobne o jak najdrobniejszej frakcji. Mają przyciągać i pobudzać ryby, karmienie spożywczymi składnikami nie wchodzi w grę. Najskuteczniejsze będą bardzo dobrze wyprażone z niewielką ilością czynnika pracującego jak mielona prażona dynia lub słonecznik. Tych kilka wskazówek powinno wam pomóc w osiągnięciu lepszych rezultatów a przynajmniej poprawić wyniki połowu.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

14 myśli nt. „ZANĘTY NA JESIEŃ

  • Jokersa i ochotkę zastąp białym robalem. Jeśli woda się już ochłodziła zrezygnuj z pelletów (jeśli jest ciepło i woda jest ciepła można postrzelać z procy). Nie używaj ziemi/gliny, tylko spożywka w BARDZO małych ilościach (ma zapachnieć w wodzie generalnie, a nic nie masz zamiaru karmić). Proca do robali i strzelaj niewielkimi ilościami. Tyle teorii, a więcej może jakiś karpiarz zawodowiec uchyli rąbka tajemnicy 🙂

   Polubienie

  • Komercja to zazwyczaj inne ryby, karpie,karasie,liny,jesiotry,amury. Jesienią trzeba obrać taktykę angielską, czyli bez zanęt lub dosłownie garść na trzy godziny. Więcej trzeba poświęcić na strzelanie z procy lub podawanie z kubka bardzo małej ilości drobnego pelletu i białych robaków. Rytmiczne podawanie w małych ilościach przyciąga ryby a małe ilości pokarmu powodują , ze nie skarmiamy ich a zachęcamy do aktywnego szukania. Pozdrawiam

   Polubienie

 1. Witam,
  Mam odwieczny problem z jokersem… Poprostu go nie mam bo nie da sie go kupic w promieniu 30km… Mogę zatem zastąpić go cięta na drobno dendrobena nr3 dwa opakowania na 6-7litrow zanety

  Polubienie

 2. Czy są jakieś atraktory które są bardziej skuteczne w chłodnej porze wiosennej czy jesiennej??? Czy zanęty mieszamy z ziemią i osobno ziemię z jokiem ile i jakiej wielkości kule na początek??? Z ręki czy z kubka??? Zbiorniki muliste głębokość od metra do półtora muliste dno woda stojąca. Co gdy w joka wchodzi niepożądany okonek czy jazgarz zrezygnować z joka??? Pozdrawiam Bartek.

  Polubienie

  • Wiele z poruszonych zapytań omawiałem , więc należy dogłębnie poczytać ,,uniwersytet”. Niepożądane ryby to też punkty na zawodach, gdy ich nakarmimy inne ryby będą mogły spokojnie żerować. Pozostałe tematy szeroko opisywałem.
   Pozdrawiam

   Polubienie

   • Tak zgadza sie jazgarz to punkty ale okoń który nie ma wymiaru to strata czasu przynety i punktów po za tym jazgarz nie da tyle punktów co płoć czy leszczyk kiedy inni właśnie odławiają takie ryby a przez okonki i jazgarze inna ryba nie wchodzi albo nie zdąży wziąć. Jak więc je wyeliminować????
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź Bartek.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s