KANAŁY I ICH TAJEMNICE CZĘŚĆ 1

Łowienie w kanałach to wielka sztuka, gdyż każdy jest inny i ma swoje tajemnice. Nie spotkałem kanału o takim samym dnie, rybostanie i uciągu. Bywają podobne , ale nie takie same. Kanały żeglugowe , to takie po których poruszają się jednostki pływające, bywają tak róże , że na opisanie ich charakterystyki zabrakło by kilku godzin opowieści. Te szerokie, gdzie pływają barki i wąskie gdzie barki ledwo się mieszczą. Szerokie bez śluz oraz takie wąskie że barka ociera się prawie o burty kanału. Kanały ze śluzami i kanały dla małych jednostek jak jachty i motorówki, irygacyjne (służące do pobierania wody do nawadniania pól i sadów). Kanały łączące rzeki i łączące jeziora. I tak można by wymieniać w nieskończoność. Z uwagi na swoje przeznaczenie i umiejscowienie mają różne rybostany i szatę roślinności podwodnej. Czasami są zimowiskiem ryb, w innych przypadkach tarliskiem , a jeszcze innym letnią ostoją karpi i brzan. Aby poznać ich charakterystykę trzeba koniecznie wybrać się nad kanał i podglądać miejscowych na co łowią i czym łowią. Kolejnym zadaniem jest samodzielna próba złowienia przebywających tam ryb. Jest jednak kilka zasad , które sprawdzają się na całym świecie, a mianowicie im szybszy nurt w kanale i , ruch jednostek pływających oraz śluz, tym jest czystsze dno, a zwłaszcza na torze przepływu statków i barek . Postaram się opowiedzieć o naszych polskich kanałach i możliwościach szybkiego ich ,,przeczytania”.

Najdłuższy kanał w Polsce liczy 140 kilometrów i nazywa się Wieprz-Krzna łączy dwie rzeki i jest objęty całkowitym zakazem połowu. Drugi co do długości to kanał Augustowski , który łączy Czarną Hańczę z Biebrzą i liczy 80 kilometrów. W zależności od odcinka posiada różnorodny  rybostan oraz szerokość i ukształtowanie dna . Kolejny co do długości to kanał Elbląski, o długości 62,5 kilometra , łączący dwa jeziora, w ostatnich latach jest miejscem rozgrywania wielu zawodów i zaliczany do najbardziej rybnych łowisk zwłaszcza w samym Elblągu.

Najdłuższy kanał w Polsce Wieprz – Krzna

Kanał elbląski w Elblągu oferuje wspaniałe warunki do połowów w całym roku , o ile zima pozwala na wędkowanie. Jednak rybostan zmienia się wraz ze zmianami pór roku i czasami łowi się tylko ukleje a czasami duże ilości leszczy. Zdecydowanie najskuteczniejsze metody to bat, tyczka a czasami odległościówka.

Pozdrawiam czytelników DZIADEK

6 myśli nt. „KANAŁY I ICH TAJEMNICE CZĘŚĆ 1

  1. Poczekajmy na kolejne artykuly. Na pewno beda rownie interesujace jak „Czytanie rzeki”, „Lowienie batem” czy inne cykle tematyczne…. a szczegolowe pytanie zawsze mozna zadac.
    Pozdrowienia dla Dziadka i czytelnikow.

    Polubienie

  2. Czy jest szansa żeby kanał Wieprz-Krzna był dostępny dla wędkarzy? Ja widzę go jako wodę NO KILL nawet za dodatkową opłatą. Może warto się tym zagadnieniem zainteresować.

    Polubienie

Dodaj komentarz