O AMORTYZATORACH W INNYM SPOJŻENIU

Kolejny problem , który Was niepokoi to odpowiedni dobór amortyzatorów . Spotkałem się w swojej karierze z tyloma tabelami , ze przytaczanie żadnej nie ma najmniejszego sensu. Głównie z uwagi na różnorodność firm sygnujących swym znakiem poszczególne amortyzatory jak i zaledwie kilkoma producentami tych gum. Jedna fabryka produkuje amortyzatory dla kilku lub kilkunastu czołowych marek na świecie. Czasami numery mają te same kolory , czasami odbiorca życzy sobie zmiany kolorów. Ta samo jest z procami lub spławikami , zmienia się kolor, ale kształt i składowe elementy są te same. Podziały amortyzatorów na kanałowe lub rzeczne jest całkiem ,,NIEDORZECZNE” . Gdy w kanale pływają leszcze po 2 kilogramy i stanowią główny cel zawodów , bezmyślnością było by stosowanie amortyzatora 0,4 mm. W trakcie połowu w rzece małych płotek i krąpików, wiedząc , że nie występują duże ryby, stosowanie amortyzatora 1,2 mm jest bezcelowe.

Prawidłowy dobór polega na dobraniu amortyzatora do gatunków i wielkości ryb, które stanowią minimum 80 % poławianych podczas treningu lub zawodów ,  z założeniem pewnej 10% granicy bezpieczeństwa (pogrubienie od dobranej średnicy o 10 %) dotyczy to przyłowu większych egzemplarzy tzw. ,,BONUSÓW”. Inny dobór na łowiskach trudnych, bezrybnych , gdzie liczy się każda złowiona ryba , od dobranej średnicy gumy odejmujemy 10%  i stosujemy dłuższy ale bezpieczniejszy hol.

Moja propozycja jest najprostsza z wyżej opisywanych. Dobierajcie na poniższej zasadzie ,a nie popełnicie większych błędów w doborze. Moja propozycja odnosi się do amortyzatorów umieszczonych w trzech elementach.

rozmiar 0.6 mm do ryb o maksymalnej wadze 800 g

0,8 mm                                                             1,4 kg

1 mm                                                                1,8 kg

1,2 mm                                                             2,2 kg

Po wyżej wagi 2,2 kilograma proponuję łowić gumami pustymi o średnicy 2 mm , a ryby bardzo waleczne jak karp i brzana,  średnicą gumy pustej 2,2 mmelastic

Sądzę , że w jasny i prosty sposób naświetliłem temat amortyzatorów i ich doboru.

Pozdrawiam DZIADEK.

5 myśli nt. „O AMORTYZATORACH W INNYM SPOJŻENIU

 1. A jak Dziadek podchodzi do tematu z amortyzatorami kiedy montowane są w 2 elementach?
  Czy dobór amortyzatora do wielkości/mocy haczyka na końcu zestawu jest w jakiś sposób nie do końca racjonalny ?

  Polubienie

 2. Haczyk też musi być odpowiednio dobrany ze względu na wielkość planowanych ryb, a więc korelacja między „mocą” haczyka, a grubością gumy, istnieje jak najbardziej.

  Polubienie

  • Kolego ,,mikeus”, tu sprawa ma się następująco haczyk dobieramy do przynęty na jaką planujemy łowić, z założeniem metody połowu. Nie ma on nic wspólnego z amortyzatorem . Przykład łowimy leszcze na jedną ochotkę lub łowimy leszcze na gnojaka podpartego kasterem . W pierwszym przypadku będzie to haczyk nr 24-20 w drugim haczyk 18 – 14.
   Pozdrawiam

   Polubienie

 3. Witam,
  A jak się ma dobór amortyzatora do łowienia w rzekach, bo jak wiadomo tam trzeba brać poprwkę na uciąg wody – rybki stawiają większy opór
  Czy sensowne będzie np. zastosowanie wentyla 1.85 zamontowanego w 3el. lub 2el. ze względu na większą rozciągliwość, jeśli normalnie łowi się gumą pełną 1.0 w 3el?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s