CZYTANIE RZEKI ORAZ NĘCENIE część 1

Ten obszerny temat wykładów zapewne wielu z was zaciekawi , ale bez tego rodzaju wiedzy nie macie najmniejszych szans uzyskać poprawnego wyniku, ani wędkarskiego ,ani też sportowego. Ten kto poprawnie czyta łowienie na rzece,. ten poradzi sobie we wszystkich pozostałych warunkach. Zapewne po przeczytaniu całości wykładów uświadomicie sobie , jak wiele zależy od gruntowania oraz samego spojrzenia na biegnący nurt rzeki. Rzeki to rozpędzone w rynnie masy wody. Ich prędkość oraz ukształtowanie dna decydują o ilości oraz gatunkach ryb tam zamieszkujących. W Polsce jest wiele rzek na których rozgrywane są zawody wędkarskie , są też rzeki odwiedzane przez wędkarzy w celach rekreacyjnych. Podstawowe metody połowu  to gruntówka (feeder , picker) przepływanka (bolonka, tyczka , bat)  i przystawka(wędka z kołowrotkiem). Zastosowanie określonej metody narzucam nam rybostan oraz panujące warunki. Błędy popełniane podczas gruntowania oraz brak podstawowej wiedzy to czynniki które w większości przypadków powoduję marne wyniki wędkarskie. Przewagę mają wszyscy ci , którzy mieszkają w pobliżu rzek lub spędzają tam większość swojego wędkarskiego czasu. Pozostałym postaram się przybliżyć jak wiele czynników wpływa na sukces podczas wędkowania na rzece.

Nie w każdym miejscu rzeka płynie w ten sam sposób. Wszelkie zakręty jej biegu powodują w jednym miejscu przyśpieszenie a w innym spowolnienie jej nurtu. Rodzaj dna i sposób jego umocnienia jak i nadbrzeżne drzewa, krzewy i zarośla mają również znaczący wpływ na nurt i jego zachowanie. Natomiast sam nurt i to co pod wodą się dzieje , znacząco wpływa na gromadzenie się ryb oraz ich sposób żerowania. Ryby wybierają dla siebie miejsca bogate w pokarm oraz miejsca dogodne do schronienia i odpoczynku. Miejsca te nie są od siebie oddalone . Pomaga to nam w szybkim określeniu dogodnych stanowisk. Pierwsze spojrzenie na rzekę musimy rozpocząć od widoku z góry (z lotu ptaka) . Takie patrzenie , uzmysłowi Wam , jak różne są zachowania się rzecznego nurtu .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwszy rysunek nr 1 przedstawia nurt równy na całej szerokości rzeki. Spotykany jest tam grze występuje równe dno bez znaczących spadków na rzekach szerokich i z niewielką ilością zakrętów. W takich warunkach nęcenie lub łowienie jest bardzo proste.

Rysunek nr 2 przedstawia nurt rzeki tak zwany rosnący. Jest to charakterystyczny nurt spotykany w rzekach o dnie opadającym i głównym korycie na środku rzeki. W tym przypadku szybkość uciągu wody wzrasta wraz z oddalaniem się od brzegu. Takie wartości panują na większości rzek w Polsce.

Rysunek nr 3 przedstawia jak prąd rzeki ma charakter dochodzący do brzegu. Jest to najczęściej spotykane na zewnętrznych zakrętach rzeki . podczas nęcenia należy szczególnie uważać na prawidłowe położenie zanęty biorąc pod uwagę uderzanie mas wody w brzeg.

Na rysunku nr 4 mamy odwrotność poprzedniej sytuacji. Nurt odbija się od brzegu i odchodzi na środek jej koryta. Taki układ nurtu spotkacie w początkowych partiach zakrętów wewnętrznych oraz za ostrogami i główkami. W tym przypadku nęcenie również musi zawierać poprawkę na wynoszenie zanęty oraz przynęt zanętowych w kierunku środka rzeki.

Ostatni rysunek nr 5 przedstawia stanowisko na rzece z tak zwanymi ,,kotłami” wirami okrężnymi . Jest to bardzo trudne stanowisko do nęcenia oraz łowienia. Taki układ prądu rzecznego uniemożliwia stosowanie tak zwanych spławików płaskich typu listek.

Teraz popatrzmy na rzekę i jej dno . Tu spotkacie się z wieloma utrudnieniami oraz warunkami pomagającymi w lokalizacji ryb oraz ich odławianiu.  Poniższe rysunki pokazują widok poprzeczny przekroju rzeki w jej strefie przybrzeżnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dalszy ciąg nastąpi ………..

 

Jedna myśl nt. „CZYTANIE RZEKI ORAZ NĘCENIE część 1

  1. Witaj Dziadku. Dobrze że poruszyłeś temat „czytania wody”, bo mam wrażenie że jest to klucz do osiągania regularnych sukcesów wędkarskich. Z zainteresowaniem będę czekał na dalszy ciąg, dotyczący sposobu nęcenia zależnie od warunków łowiska. Pozdrawiam.

    Polubienie

Dodaj komentarz