ZESTAW RZEKA – BUDOWANIE diagram 2 i 3

W tym wpisie proszę o głębsze zastanowienie się nad sensem tego co opisuję i zasadą podczas budowania zestawów. Zarówno pierwszy jak i drugi diagram może posłużyć na tej samej rzece , ale trzeba dokonać małych modyfikacji. W przypadku diagramu na leszcze, należy  wygruntować na styk do krętlika i zastosować dłuższy przypon z grubszą żyłką np. 0,12 mm. Rozstawienie śrucin też jest większe, zaczynając od krętlika 30 cm do kolejnej śruciny a następnie 25 do obciążenia głównego. Ten sam zestaw po zmianie przyponu na delikatniejszy np. 0,10 mm oraz krótszy (20 centymetrów), i zastosowaniu rozstawienia śrucin –  pierwsza od krętlika 20 cm,  a od niej  do obciążenia głównego 15 cm, otrzymamy bardzo dobry zestaw na płocie, krąpie, klenie i jazie. W tym przypadku gruntujemy na styk haczyka z dnem i dodajemy 5 centymetrów (przesuwamy spławik o 5 cm do góry), wraz z upływem czasu łowienia i dobrymi braniami dodajemy kolejne 5 centymetrów. Dodatkowym elementem zestawu jaki się pojawił jest stoper silikonowy nad łezką główną. Umieszczam go podczas łowienia z przepływanki lub przepływanki z przytrzymaniem. W sytuacji łowienia z mocnego trzymania, nie stosuję tego elementu zestawu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Widzicie teraz sens łowienia ze zrozumieniem, wszystkie parametry ulegają modyfikacji wraz ze zmianą na przykład żerowania ryb.  Możemy mając jeden top, na tej samej rzece zacząć od połowu drobnej ryby i po czasie przejść na grubsze (które, zawsze wchodzą w zanętę znacznie później). Wymiana przyponu oraz pociągniecie śrucin do góry zawsze trwa krócej,  niż wymiana całego zestawu.

4 myśli nt. „ZESTAW RZEKA – BUDOWANIE diagram 2 i 3

  1. Witam, mam pytanie odnośnie śrucin sygnalizacyjnych czy należy zmniejszyć ich wagę jeśli będziemy łowić na spławik powiedzmy 3g a na przykład zwiększyć gdy gramatura spławika będzie 30g. Czy zgodnie z tym że woda przy dnie ma niewielki uciąg na wszystkich rzekach jest te 0,3g i 0,4g.

    Polubienie

  2. Witam,
    czy jest sens używania spławików typu listek/dysk w przepływance z kołowrotkiem? Chciałbym spróbować łowić takim zestawem leszcze na spławiki nie cięższe jak 10 gram.
    Pozdrawiam Jarek

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s